Choroby oczu często rozwijają się powoli, a pacjenci lekceważą błahe z pozoru problemy ze wzrokiem, zapominając, że mogą one sygnalizować nie tylko poważne choroby oczu, ale i choroby ogólnoustrojowe.
Pierwsze sygnały, że ze wzrokiem dzieje się coś niedobrego, pojawiają się po czterdziestce. Odsuwamy gazetę, bo litery rozmazują się, gdy trzymamy ją blisko. Oczy bolą nas i pieką. Z czasem dołączają się bóle głowy. Objawy te bagatelizujemy, przypisując je zmęczeniu albo „wiekowi”.
To prawda, że wiele kłopotów ze wzrokiem pojawia się w miarę starzenia organizmu. Ale nie wolno ich lekceważyć i liczyć na to, że same przejdą. Szczególnie niebezpieczne są schorzenia układu krążenia, miażdżyca naczyń i cukrzyca, ponieważ mogą doprowadzić do nieodwracalnych zmian w oku. Dlatego gdy zaobserwujesz, że wzrok ci szwankuje, nie zwlekaj z wizytą u okulisty, żeby ustalić, co ci dolega. Metoda leczenia zależy od rodzaju problemu. Czasem wystarczą okulary. Innym razem potrzebna jest operacja.
Jaskra
Objawy jaskry. Brakuje skrajnych części obrazu, pojawiają się mroczki lub jasne obwódki wokół źródeł światła, masz trudności z adaptacją do widzenia w ciemności, boli cię głowa. Istotą choroby jest zwykle podwyższone ciśnienie śródgałkowe, spowodowane nadmierną produkcją cieczy wodnistej albo zaburzeniem jej odpływu z gałki ocznej. Nieprawidłowe ciśnienie wewnątrzgałkowe prowadzi do zmian w nerwie wzrokowym.
Przyczyny jaskry. Nie są do końca poznane, wiadomo jednak, że sprzyja jej wiek powyżej 35. roku życia, krótkowzroczność większa niż 4 dioptrie, niskie ciśnienie tętnicze, migreny i stres, a także skłonności genetyczne. Na rozwój jaskry mają też wpływ zmiany w naczyniach wywołane przez miażdżycę lub cukrzycę. Częściej atakuje kobiety. Zwykle rozwija się w obu oczach.
Leczenie jaskry. Podaje się krople obniżające ciśnienie w oku, a także leki poprawiające ukrwienie nerwu wzrokowego. W przewlekłej chorobie z zablokowaniem kąta przesączania (miejsce odpływu cieczy) wykonuje się zabiegi laserowe likwidujące „zaporę”. Czasem konieczna jest operacja, która polega na wycięciu części tkanek i utworzeniu nowych dróg odpływu.
Zaćma (katarakta)
Objawy zaćmy. Oczy łzawią, widzisz za mgłą lub podwójnie albo w kolorowych otoczkach. W końcu rozróżniasz jasne lub ciemne plamy albo masz tylko poczucie światła. Charakteryzuje ją zmętnienie soczewki.
Przyczyny zaćmy. Lekarze uważają to za naturalny przejaw starzenia się organizmu. Z wiekiem naczynia sztywnieją i przekazują do soczewki mniej pożywienia. Na skutek tego traci ona swą elastyczność i przezroczystość. Do oka wpada mniej światła i przez to widzimy gorzej. Proces mętnienia zwykle zaczyna się około sześćdziesiątki, przebiega powoli, występuje w jednym albo w obu oczach. Są nim zagrożone osoby z cukrzycą, przewlekłym zapaleniem oka, palacze. Obserwuje się też skłonności dziedziczne.
Leczenie zaćmy. Nie wynaleziono jeszcze leku, który zatrzymałby albo cofnął chorobę. Zwykle na początku podaje się krople do oczu zwalniające jej rozwój, ale i tak wcześniej czy później konieczna jest operacja polegająca na zastąpieniu zmętniałej soczewki sztuczną. Wykonuje się ją w znieczuleniu miejscowym. Trwa około pół godziny. W zależności od rodzaju wstawionej soczewki po trzech miesiącach dobiera się okulary do patrzenia w dal lub do czytania. Soczewki najnowszej generacji umożliwiają patrzenie w dal i z bliska bez okularów.
Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD)
Objawy AMD. Masz rozmyty obraz z pofałdowanymi krawędziami przedmiotów. W centrum pola widzenia pojawia się ciemna plama, dlatego musisz patrzeć bokiem.
Przyczyny AMD. Przyczyny choroby nie są jeszcze do końca poznane. Atakuje w starszym wieku, ale może też wystąpić u młodych. Częściej dotyka palaczy. Sprzyjają jej zaburzenia przemiany materii i wzrost ilości wolnych rodników w organizmie, które uszkadzają naczynia krwionośne oka oraz niszczą światłoczułe receptory siatkówki. Ale plamkę może uszkodzić na trwałe ostre światło, np. promień słońca odbity od lusterka.
Leczenie AMD. Zależy od rodzaju schorzenia. Przy odmianie suchej (nie ma wysięków krwi do plamki), która rozwija się powoli i prowadzi do częściowej utraty wzroku, stosuje się leki poprawiające krążenie oraz preparaty zawierające witaminy o działaniu antyoksydacyjnym (A, C, E) i luteinę, które spowalniają rozwój choroby. W przypadku rzadziej spotykanej postaci wysiękowej (rozwija się szybko i stanowi poważne zagrożenie dla wzroku) pomocna jest terapia fotodynamiczna. Podaje się dożylnie specjalny preparat, a następnie za pomocą promieni lasera niszczy się zwyrodniałe naczynia krwionośne. Proces utraty wzroku można zatrzymać, jeśli terapię zastosuje się we wczesnym stadium choroby.
Źródło: www.poradnikzdrowie.pl
WSTECZ