CHOROBY WIEKU STARCZEGO
Demencja

Demencja (otępienie starcze)

Demencja (otępienie starcze, ang. dementia lub senile dementia) jest jednostką, w której przebiegu dochodzi do pojawiania się u pacjentów deficytów w kilku obszarach funkcjonowania

Czytaj więcej
Alzheimer

Choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera (alzheimer, ang. Alzheimer’s disease, w skrócie AD) należy do grupy zaburzeń otępiennych (otępień), odpowiadając jednocześnie za większość przypadków zachorowań na te jednostki

Czytaj więcej
Parkinson

Choroba Parkinsona

Choroba Parkinsona (potocznie parkinson) należy do grupy chorób neurologicznych, których przyczyną jest postępujące niszczenie komórek nerwowych

Czytaj więcej
Cukrzyca

Cukrzyca

Nazwa cukrzyca – diabetes mellitus – pochodzi od łacińskich słów oznaczających „cedzenie wody przez ciało” oraz „słodki jak miód”

Czytaj więcej
Otyłość

Otyłość

Otyłość jest jedną z najgroźniejszych i najbardziej skomplikowanych chorób przewlekłych.  Do jej powstania przyczynia się wiele czynników tzw. środowiskowych (np. nieprawidłowe odżywianie, niska aktywność ruchowa), psychologicznych, genetycznych i hormonalnych.

Czytaj więcej
Zaparcia

Zaparcia

Kiedy można mówić, że ma się zaparcia? Za normę uznaje się wypróżnienia od 2 razy dziennie do 5–7 razy w tygodniu. Kilkudniowe odstępstwo nie jest powodem do niepokoju

Czytaj więcej
Biegunka

Biegunka

Biegunka to oddawanie półpłynnego, płynnego lub wodnistego stolca więcej niż 3 na dobę. Leczenie biegunki zależy od jej przyczyny. Biegunka zwykle jest skutkiem zakażenia wirusowego albo bakteryjnego przewodu pokarmowego, ale może też mieć o wiele poważniejsze przyczyny.

Czytaj więcej
Udar

Udar mózgu

Udar mózgu to nagłe, miejscowe zaburzenie krążenia krwi w mózgu. W Polsce co roku udar mózgu dosięga ok. 80 tys. osób, z czego aż 30 tys. umiera w ciągu miesiąca. Warto zaznaczyć, że ok. 5 proc. z tych 80 tys. jest w młodym wieku.

Czytaj więcej
Zawał

Zawał serca

Zawał serca (mięśnia sercowego), a właściwie ostry zespół wieńcowy, spowodowany jest nagłym ograniczeniem przepływu krwi przez tętnice wieńcowe.

Czytaj więcej
Wylew

Wylew

Wylew to krwawienie do mózgu, które jest spowodowane pęknięciem naczynia. Wówczas dochodzi do wynaczynienia krwi w obrębie danych struktur mózgu, czego konsekwencją jest ich szybkie niszczenie, co jest stanem zagrożenia życia.

Czytaj więcej
Migotanie przedsionków

Migotanie przedsionków

Migotanie przedsionków (MP) to rodzaj zaburzenia rytmu serca (arytmii), które polega na bardzo szybkich i nieregularnych skurczach przedsionków serca (350–700/min).

Czytaj więcej
Miażdżyca

Miażdżyca

Miażdżyca (arterioskleroza) zaczyna się już u nastolatków. Każdy nasz narząd opleciony jest siecią naczyń krwionośnych. To nimi do wszystkich tkanek dociera życiodajna krew niosąca składniki odżywcze, które zapewniają prawidłową pracę całego organizmu.

Czytaj więcej
cewnikowanie

Cewnikowanie

Cewnikowanie oznacza proces zakładania cewnika urologicznego, czyli cienkiej, elastycznej rurki połączonej ze zbiornikiem. Rurka umożliwia odprowadzenie moczu z układu moczowego. Najczęściej wsuwana jest przez cewkę do pęcherza.

Czytaj więcej
Choroby stawów

Choroby stawów

Zapalenie stawów to grupa chorób, w przebiegu których dochodzi do stanu zapalnego chrząstki stawowej, a w konsekwencji do jej uszkodzenia, zniekształcenia i ograniczenia ruchomości.

Czytaj więcej
Zanik mięśni

Rdzeniowy zanik mięśni (SMA)

Rdzeniowy zanik mięśni (ang. Spinal Muscular Atrophy – SMA) to rzadka choroba o podłożu genetycznym, której istotą jest osłabienie i stopniowy zanik mięśni. Proces ten jest spowodowany obumieraniem neuronów ruchowych znajdujących się w przednich rogach rdzenia kręgowego, które odpowiadają za pracę mięśni.

Czytaj więcej
Jednostronny paraliż

Paraliż

Paraliż (porażenie) to utrata możliwości wykonywania ruchów mięśniami objętymi wymienionym procesem. Człowiek pozbawiony właściwej funkcji mięśni nie może sam egzystować – w końcu nawet za tak elementarny proces, jakim jest wymiana gazowa, również odpowiadają mięśnie, bo właśnie ruch mięśni oddechowych umożliwia oddychanie.

Czytaj więcej

Osteoporoza

Osteoporoza, inaczej zrzeszotnienie kości, to choroba, w przebiegu której dochodzi do zaniku tkanki kostnej, w konsekwencji czego zwiększa się częstość występowania złamań. Najczęstsze i najwcześniejsze są złamania kręgów (złamania kompresyjne), z których tylko 25-30 proc. objawia się w postaci ostrego bólu.

Czytaj więcej
Stłuczenia

Stłuczenia

Stłuczenie to uszkodzenie tkanek miękkich (tkanki podskórnej i mięśniowej), stawów okołotkankowych i okostnej bez przerywania skóry. Podczas stłuczenia uszkodzeniu ulegają także drobne naczynia krwionośne

Czytaj więcej

Zwichnięcia

O zwichnięciu mówimy wtedy, kiedy kości zmieniają swoje położenie w stawie. Objawy zwichnięcia są podobne jak przy skręceniu, tyle że i boli bardziej i zniekształcenie stawu jest zdecydowanie większe. Obrzękowi towarzyszy najczęściej wystąpienie sporego krwiaka.

Czytaj więcej

Rak

Rak może rozpocząć się od jednej zbuntowanej komórki organizmu, która w tajemnicy przed organizmem zaczyna się nieprawidłowo dzielić. Po latach daje znać o sobie dużo dotkliwiej. Komórki nowotworowe zaczynają mnożyć się bez kontroli organizmu i przenikać do zdrowych tkanek. 

Czytaj więcej

Odleżyny

Odleżyny zwykle tworzą się w miejscach najbardziej narażonych na długotrwały ucisk. Jeśli chory leży na plecach, pojawiają się tam, gdzie stale naciska materac, czyli wzdłuż kręgosłupa

Czytaj więcej

Choroby oczu

Choroby oczu często rozwijają się powoli, a pacjenci lekceważą błahe z pozoru problemy ze wzrokiem, zapominając, że mogą one sygnalizować nie tylko poważne choroby oczu, ale i choroby ogólnoustrojowe.

Czytaj więcej
Braki w uzębieniu

Braki w uzębieniu u osób starszych

Brak zębów u osób starszych to częsty problem. Każdy ubytek narusza równowagę w łukach zębowych. Sąsiadujące i przeciwległe zęby zaczynają się przemieszczać w kierunku luki, mogą ulec rozchwianiu.

Czytaj więcej