Praca opiekunki seniora, jak każda praca ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. Na jakie sytuacje powinna przygotować się każda opiekunka seniora i o jakich kwestiach musi obowiązkowo pamiętać? Podpowiadamy i zachęcamy do lektury!

Opiekunka podczas śniadania z podopieczną
Opiekunka trzymająca za rękę podopieczną

Kilka wskazówek dla opiekunki seniora

Opiekunki seniorów mają ważne zadanie, muszą zapewnić bezpieczeństwo i opiekę osobom starszym, które zmagają się z różnymi schorzeniami i problemami. 

Poniżej kilka wskazówek, dzięki którym praca stanie się nieco lżejsza.

  • Osoby starsze często zmagają się z różnego typu chorobami i schorzeniami. Warto przyswoić sobie podstawowe informacje na temat problemów zdrowotnych, z którymi zmaga się nas senior. Oczywiście nie chodzi tutaj o specjalistyczną wiedzę medyczną, ale o podstawowe informacje dotyczące postępowania  w przypadku podwyższonego cukru lub diety seniora, który ma wysoki cholesterol. Można też poprosić agencję, z którą współpracujemy o dostarczenie materiałów na temat schorzeń, z którymi zmaga się senior.
  • Dobrze też zapoznać się z zasadami pierwszej pomocy. W razie nagłego wypadku zapewnimy seniorowi niezbędną pomoc. Dobrze też mieć przy sobie listę telefonów alarmowych i, gdy zajdzie potrzeba, szybko powiadomić odpowiednie służby.
  • Jeśli pracujemy za granicą, na przykład w Niemczech, a nie mówimy płynnie po niemiecku dobrze jest przygotować sobie listę najprzydatniejszych słówek. Z pewnością nie raz będzie ona dużą pomocą.
  • Podpowiadamy też, że warto przyswoić sobie zasady higieny i pielęgnacji ciała osoby starszej. Zwłaszcza niepełnosprawnej ruchowo. Znajomość odpowiednich technik z pewnością będzie dużą  pomocą.
  • Warto zadbać o organizację czasu wolnego seniora – wygospodarować czas na wspólny spacer, jeśli zdrowie seniora na to pozwala można zaproponować proste ćwiczenia gimnastyczne. Ponadto, z seniorem można również rozwiązywać krzyżówki, grać w karty czy w warcaby.
  • Wspólne wyjścia – z seniorem można pójść do kina, do teatru, warto też zorganizować wyjście do galerii sztuki i wspólnie uczestniczyć w różnego typu wydarzeniach.
  • Wielu seniorów niezbyt dobrze radzi sobie z własną chorobą, starością, jak również z tym, że bliskie osoby nie mają dla nich zbyt wiele czasu. Skutkuje to złośliwością i brakiem chęci współpracy. Niezwykle ważne jest, by wykazać się empatią i powoli, krok po kroczku budować relację z seniorem.

Na koniec pozostaje nam tylko życzyć wszystkim opiekunkom seniorów spełnienia w pracy.