Stłuczenie to uszkodzenie tkanek miękkich (tkanki podskórnej i mięśniowej), stawów okołotkankowych i okostnej bez przerywania skóry.
Podczas stłuczenia uszkodzeniu ulegają także drobne naczynia krwionośne, dlatego cechą charakterystyczną urazu są krwiaki pod lub śród skórne, czyli siniaki.
Tego typu uszkodzenia tkanek powstają wskutek urazów. Łatwo o nie podczas np. ćwiczeń na siłowni czy podczas wakacyjnych aktywności (m.in. jazdy na rowerze, rolkach, gry w piłkę).
Wyróżniamy kilka rodzajów stłuczeń: nogi (np. kolana, palca u nogi, kości biodrowej), ręki (np. palca u ręki, nadgarstka), żeber, brzucha i głowy.
Pierwsza pomoc przy stłuczeniach
W przypadku uszkodzenia tkanek miękkich, na kontuzjowane miejsca przyłóż na 10 min. zimny okłady z wody i octu, zawinięte kostki lodu lub schłodzony w lodówce specjalny opatrunek z żelem (plaster chłodzący).
W ten sposób zostaną obkurczone naczynia krwionośne, dzięki czemu obrzęk i krwawienie podskórne zostaną zmniejszone.
Następnego dnia możesz zastosować żel lub maść, która zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń włosowatych i obrzęki, ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i gojące.
Pomoże także ułożenie kontuzjowanej ręki czy nogi powyżej serca. Gojenie stłuczenia trwa 5–10 dni, w ciągu których siniak stopniowo zmienia kolor na zielony, żółty i znika.
W przypadku podejrzenia uszkodzenia stawów okołotkankowych i okostnej należy unieruchomić staw wraz z kośćmi za pomocą szyny i bandaża elastycznego w takiej pozycji, jaką przybiera poszkodowany, i zaprowadzić go na pogotowie.
Źródło: www.poradnikzdrowie.pl
WSTECZ