Jedną z trudniejszych czynności podczas mycia jest toaleta okolic intymnych. Jednak dla chorego często jest to jeszcze trudniejsze, niż dla ciebie. Dlatego pamiętaj, by robić to z jak największym poszanowaniem jego godności.
Przy myciu okolic intymnych szczególnie pomocny będzie basen oraz jednorazowy podkład chłonny. Używaj lateksowych rękawiczek i jednorazowych myjek. Pamiętaj też, by przed rozpoczęciem mycia sprawdzić temperaturę wody. Natomiast do usuwania zabrudzeń świetnie posłuży pianka do mycia, którą stosuje się bez użycia wody.
W czasie mycia zwróć uwagę, czy w okolicach intymnych nie pojawiły się otarcia lub odparzenia. Pamiętaj również, by każdorazowo po myciu zabezpieczyć okolice intymne środkiem przeciw odparzeniom. Jeżeli skóra nie jest zaczerwieniona, wybierz krem z argininą, która przyspiesza metabolizm naskórka, dzięki czemu działa regenerująco. Taki krem pozwala również skórze swobodnie oddychać. Jeśli zaczerwienienia już się pojawiły, środek użyj preparatu z tlenkiem cynku, który działa ochronnie i regeneracyjnie, a dodatkowo antybakteryjnie, dzięki czemu zapobiega zakażeniom uszkodzeń.
UWAGA
Toaletę osoby chorej wykonujemy zawsze w rękawiczkach jednorazowych, unikając w ten sposób przenoszenia czynników chorobotwórczych.
Podmywanie u kobiet
- Nalej czystej wody do miski i dzbanka.
- Pod pośladki chorej podłóż dodatkowy podkład, a na nim połóż basen. Ułóż chorą na basenie.
- Sprawdź, czy temperatura wody jest dla chorej odpowiednia – polej niewielką ilością wody swoje przedramię, a następnie wewnętrzną stronę uda chorej.
- Jeśli chora może podmyć się sama, załóż jej na rękę lekko namydloną myjkę, polej krocze wodą i poproś, aby się podmyła. Jeżeli czynność tę wykonujesz Ty, załóż rękawiczki jednorazowe i umyj krocze – zawsze w kierunku od narządów płciowych do odbytu (taki kierunek zapobiega przenoszeniu bakterii z odbytu w kierunku narządów płciowych).
- Umyj skórę okolicy dołu pachwinowego z prawej i z lewej strony.
- Sprawdź, czy na skórze nie występują zmiany o charakterze odparzeń.
- Spłucz krocze i zewnętrzne narządy płciowe chorej wodą z dzbanka.
- Podaj chorej ręcznik, aby się wytarła lub jeśli to niemożliwe – wykonaj tę czynność samodzielnie.
- Po zdjęciu myjki spłucz rękę chorej, a następnie ją osusz.
W przypadku krwawienia z dróg rodnych należy podmywać kobiety kilkukrotnie w ciągu dnia. Jeśli chora ma NTM, wystarczającym zabezpieczeniem przed zabrudzeniem bielizny w czasie menstruacji będą używane wyroby chłonne do nietrzymania moczu.
Podmywanie u mężczyzn
- Nalej czystej wody do miski i dzbanka.
- Podłóż podkład pod pośladki chorego.
- Jeśli chory jest w stanie podmyć się samodzielnie, asystuj mu i dopilnuj, by zrobił to dokładnie, jeśli nie – załóż rękawiczki jednorazowe i wykonaj czynność samodzielnie: odciągnij napletek, umyj delikatnie i ostrożnie żołądź gazikiem lub wacikiem zwilżonym tylko wodą.
- Po umyciu naciągnij napletek w ułożenie fizjologiczne, tak aby pokrywał on żołądź.
- Umyj skórę okolicy dołu pachwinowego z prawej i z lewej strony.
- Umyj worek mosznowy (sprawdź czy nie występują zmiany o charakterze odparzeń).
- Umyj okolice krocza i osusz ręcznikiem.
Źródło:
WSTECZ