Ubieranie seniora bywa ogromnym wyzwaniem zarówno dla osoby starszej, jak i opiekuna. Narastające problemy zdrowotne, zwłaszcza kłopoty z kręgosłupem czy dłońmi, utrudniają zakładanie skarpet, rajstop, obuwia i bielizny.
Pomoc w ubieraniu przydatna jest nie tylko osobom, które poruszają się na wózku lub większość czasu spędzają w pozycji siedzącej. Nawet aktywni seniorzy z biegiem czasu mają trudności w wiązaniu sznurówek czy w zakładaniu skarpetek. Kręgosłup nie jest już tak giętki, a osłabione ręce czasami nie dają rady nawet przy prostych czynnościach.
Trudy ubierania się odczuwalne są w szczególności w porach chłodnych – podczas okresu jesiennego i zimowego. Wówczas każdy zakłada na siebie wiele warstw, cięższe botki czy kozaki, ciepłe rajstopy, płaszcze i szaliki. Ubieranie seniora latem jest proste: lekka sukienka, spodnie i sandały zakładane są w kilka sekund.
W okresie jesienno-zimowym czynniki zewnętrzne wpływają często na obniżenie odporności. Wahania temperatury, opady deszczu, silne wiatry sprzyjają rozwojowi wirusów. Ważne jest jednak zachowanie równowagi. Organizmu nie można przegrzewać ani zbytnio wychładzać. Najlepiej ubierać się na cebulkę – założyć kilka lekkich ubrań, które w razie potrzeby można zdjąć. Wyziębienie i przegrzanie organizmu to doskonały sposób na złapanie infekcji.
U osoby starszej sprawdzają się miękkie ubrania bez zapięć, guzików i pasków. Spódnice i spodnie na gumce, proste bluzki i swetry, płaskie wsuwane buty to najlepsze rozwiązanie. Dużą uwagę należy zwracać na skład ubrań. Odpowiednim wyborem są materiały naturalne, przyjemne w dotyku, niewymagające prasowania, niekrępujące ruchów.
Odzież dla seniora leżącego różni się nieco od ubrań polecanych dla osób aktywnych. Chorego należy ubierać w strój wygodny, który nie krępuje ruchów i nie sprawia problemów przy przemieszczaniu się. Doskonale sprawdzają się tu długie koszulki lub koszule nocne z dłuższym lub krótkim rękawem, bez guzików. W przypadku osób nieporuszających się często niezbędne jest zastosowanie pieluchomajtek lub pampersów, dlatego koszule nocne polecane są również dla podopiecznych płci męskiej – wówczas łatwiej jest utrzymać higienę.
Jak ubierać chorego w dzień?
Jeśli senior jest samodzielny, warto zachęcać go do dalszego dbania o siebie. Nie powinno się dopuścić, aby osoba aktywna przebywała cały dzień w piżamie. Takie zachowanie w negatywny sposób wpływa na samopoczucie i chęci do życia. Przekonaj seniora, który nie chce się ubrać, że lepiej poczuje się po przygotowaniu do dnia.
Jeżeli osoba starsza ma lekkie problemy z poruszaniem się, okaż jej wsparcie i zagwarantuj pomoc w ubieraniu. Gdy senior nie radzi sobie z zakładaniem skarpet czy rajstop podaj mu urządzenie, które ułatwi wykonywanie trudniejszych czynności. Przy osobie całkowicie leżącej to Ty musisz zadbać o możliwie szybkie ubranie lub przebranie pacjenta. Dzięki temu nie narazisz seniora na ewentualny dyskomfort.
Pamiętaj, że najważniejsza jest wygoda. Nie zmuszaj podopiecznego do przebywania w ubraniach, które są nieprzyjemne w dotyku, cisną i uwierają. Lekkie, miękkie materiały, eliminacja zamków i guzików, prostota i wysoka jakość wykonania to klucz do dobrego samopoczucia.
Źródło:
https://www.veritas-opieka.pl/ubieranie-seniora-jak-pomoc-osobie-starszej/
WSTECZ