Zmiana piżamy dwuczęściowej lub jednoczęściowej u mężczyzn i u kobiet to kolejna czynność, w której w miarę nabywania doświadczenia nabędziesz wprawy. Dowiesz się tutaj jak można to zrobić szybko i sprawnie dbając jednocześnie o prawo do intymności podopiecznego.
- Przygotuj czystą piżamę.
- Odepnij guziki piżamy i rozwiąż tasiemki w pasie spodni (jeśli są).
- Zegnij choremu nogi w kolanach i poproś, aby uniósł pośladki (może przytrzymać się uchwytu na wysięgniku, jeśli dysponujesz łóżkiem rehabilitacyjnym) lub jeśli to niemożliwe – unieś kolejno pośladki chorego jedną ręką, a drugą podsuń bluzę ku górze jak w przypadku zmiany koszuli.
- Unieś chorego, obejmując go ręką do przeciwległego barku, zdejmij bluzę z bliższej ręki, potem z ręki dalszej.
- Załóż czystą bluzę piżamy – załóż rękaw bluzy na dalszą rękę, a następnie na bliższą.
- Unieś chorego jak przy zdejmowaniu bluzy i wyrównaj bluzę na plecach.
- Połóż chorego, zapnij guziki bluzy piżamy.
- Podtrzymaj jedną ręką pośladki chorego, a drugą ręką zsuń spodnie piżamy ku dołowi i zdejmij je.
- Załóż czyste spodnie piżamy, marszcząc nogawki przesuń przez stopy i podsuń aż do pośladków chorego.
- Unieś pośladki chorego jak przy zdejmowaniu spodni (lub poproś, by chory zgiął nogi w kolanach i samodzielnie uniósł pośladki), podciągnij spodnie do pasa, zapnij guziki lub zawiąż tasiemkę spodni chorego, naciągnij koszulę na pośladki.
- Popraw poduszki i, jeśli to konieczne, zabezpiecz łóżko drabinką przyłóżkową.
Jeżeli chory ma założone wkłucie (wenflon) lub ma niedowład jednostronny, to zdejmij rękaw bluzy piżamy z ręki bez wkłucia (bez niedowładu), a następnie ostrożnie z ręki z wkłutym wenflonem (z niedowładem). Ubierając bluzę piżamy, zacznij od ręki z wkłutym wenflonem (z niedowładem), marszcząc rękaw bluzy, załóż ostrożnie, aby nie wysunąć wenflonu.
To ułatwi pracę
- Drabinka rehabilitacyjna umożliwia samodzielną zmianę pozycji ciała z leżącej na siedzącą. Jeśli chory nie współpracuje, należy zmobilizować go do współpracy, co znacznie odciąży kręgosłup opiekuna.
- Wysięgnik umieszcza się nad łóżkiem chorego, przymocowany do niego uchwyt ułatwia choremu podciąganie oraz zmianę pozycji w łóżku.
- Podkład higieniczny ze skrzydłami dodatkowo zabezpieczy łóżko chorego.
WSTECZ