Zmiana bielizny pościelowej zazwyczaj nie sprawia nam trudności. Sprawa się jednak diametralnie zmienia, gdy zadanie to mamy wykonać z pozostającym w łóżku podopiecznym. Często za kłopotliwą czynność opiekunowie uważają zmianę prześcieradła. Istnieją jednak sposoby, które czynność zmiany prześcieradła i pościeli znacznie ułatwiają. Zobacz jak zrobić to krok po kroku.
Zmiana bielizny pościelowej chorego leżącego to jedna z podstawowych czynności opiekuńczych. Ponieważ dla takiego chorego łóżko jest jedynym miejscem, gdzie spędza czas, niezmiernie ważne jest zadbanie o jego wygodę oraz komfort.
Jeśli możliwe jest posadzenie podopiecznego na krzesło podczas zmiany pościeli, czynność ta staje się prosta. Dużo trudniej jest wykonać zadanie, gdy chory cały czas przebywa w łóżku. Wówczas, oprócz zapewnienia choremu czystości, ważne jest także dbanie o jego bezpieczeństwo w trakcie wykonywania tej czynności.
Pamiętaj
Dbaj, by nie wyziębić chorego. Niech podczas zmiany pościeli chory pozostaje przykryty np. kocem.
Jeśli chory leży na łóżku z regulowanym wezgłowiem, opuść je. Dzięki temu ułatwisz sobie pracę. Uniesione wezgłowie uniemożliwia dokładne naciągnięcie prześcieradła, a poza tym przy uniesionym wezgłowiu bardzo trudno jest zmienić pozycję ciała chorego.
Jeśli chory ma duszność nie układaj go na płasko, lecz pod głowę podłóż dwie poduszki, poszewki na poduszkach wymieniaj kolejno.
Zadbaj o bezpieczeństwo chorego – jeśli chory leży na łóżku rehabilitacyjnym – zabezpiecz je drabinkami po stronie przeciwnej do tej, po której stoisz; jeśli leży na wersalce – ułóż go w taki sposób by nie wypadł z łóżka.
Najtrudniejszym elementem zmiany pościeli jest wymiana prześcieradła i podkładu. Poniżej podajemy wskazówki, jak to zrobić.
Zmiana prześcieradła i podkładu
- Zmarszcz i podwiń brudny podkład i prześcieradło jak najdalej pod plecy chorego leżącego na boku
- W to miejsce połóż czyste prześcieradło, rozłóż na materacu i zaściel prześcieradło (zwisającą część podłóż pod materac, drugą stronę prześcieradła podsuń jak najdalej pod plecy chorego)
- Ułóż czysty podkład, wierzchnią warstwę zmarszcz do pleców chorego, drugą połowę rozłóż na łóżku
- Odwróć chorego na wznak, zabezpiecz łóżko od swojej strony np. drabinką, przejdź na drugą stronę łóżka, odbezpiecz łóżko z tej strony
- Ułóż chorego na drugim boku, okryj jego plecy. Wyciągnij brudny podkład i prześcieradło
- W to miejsce naciągnij czyste prześcieradło oraz podkład i zaściel
- Ułóż chorego na wznak, popraw kołdrę. Jeśli chory leży na łóżku rehabilitacyjnym – zabezpiecz je drabinkami.
- Podłóż poduszki pod głowę; jeśli chory ma łóżko z regulowanym wezgłowiem, ustaw je zgodnie z życzeniem chorego.
Dla zabezpieczenia łózka i bielizny pościelowej warto stosować podkłady higieniczne.
WSTECZ