Czystek (Cistus) to bardzo popularne zioło. Herbata z czystka znalazła zastosowanie w medycynie naturalnej jako środek w walce z wieloma dolegliwościami. Niektórzy bowiem przekonują, że picie herbaty z czystka pomaga na odchudzanie, przenoszoną przez kleszcze boreliozę, a nawet leczy choroby nowotworowe. Jednak opinie dotyczące jego właściwości zdrowotnych są podzielone. Czy jednak czystek na pewno posiada tyle właściwości leczniczych? Jakie są opinie specjalistów na temat tego zioła? Przeczytaj albo posłuchaj jaki wpływ na organizm ma czystek.
Czystek – efekty
Czystek charakteryzuje się wysoką zawartością polifenoli (podobno nawet większą niż czerwone wino) – silnych przeciwutleniaczy. Są to substancje, które:
- mają właściwości antyoksydacyjne, tzn. neutralizują wolne rodniki,które mogą się przyczynić do powstania wielu chorób, w tym tych nowotworowych
- hamują powstawanie i rozwój stanów zapalnychw organizmie
- wzmacniają, dodają energii
- ochraniają naczynia krwionośne i hamują utlenianie się „złego” cholesterolu LDL, zapobiegając tworzeniu się blaszek miażdżycowych
- wspierają także funkcjonowanie układu odpornościowegoi walczą z drobnoustrojami i grzybami
- działają antyalergicznie, gdyż hamują uwalnianie histaminy
Za sprawą polifenoli czystkowi przypisuje się wiele właściwości leczniczych. Jednak często są one nadinterpretowane, a co za tym idzie – nieprawdziwe. Istnieje wiele rodzajów czystka, jednak największą popularnością cieszy się czystek szary (Cistus incantus).
Czystek a odchudzanie
Wbrew powszechnie panującej opinii herbata z czystka nie ma właściwości odchudzających. Picie jej wprawdzie lekko przyśpiesza przemianę materii (dzięki zawartości polifenoli) i zmniejsza obrzęki, ale nie jest lekiem na nadwagę i nie powinna wpłynąć na znaczny spadek masy ciała.
Czystek a kleszcze i borelioza
Czystek to także sposób na boreliozę i kleszcze – przekonują zwolennicy tego zioła. Czy jednak są na to dowody naukowe?
Na stronie PubMed – największej bazy wyników badań naukowych z całego świata – można zaleźć informację, że do tej pory przeprowadzono tylko jedno badanie, którego celem było sprawdzenie, czy czystek ma wpływ na bakterię Borrelia burgdorferi.4
Zostało ono przeprowadzone przez niemieckich naukowców z University of Leipzig, a jego wyniki opublikowano w 2010 roku w piśmie „Pharmazie”. W badaniach in vitro (a więc w laboratorium) okazało się, że olejek eteryczny czystka kreteńskiego (Cistus creticus L.) hamował wzrost bakterii Borrelia burgdorferi, która jest odpowiedzialna za rozwój boreliozy. Podczas badania największą siłą przeciwbakteryjną odznaczały się następujące składniki lotnego olejku czystka kreteńskiego – manoyl oxide, 13-epi-manoyl oxide, 3-acetoxy-manoyl oxide, carvacrol, 3-hydroxy-manoyl oxide.
Czystek a cukrzyca
Czy czystek pomaga chorym na cukrzycę? Naukowcy z Gazi University w Turcji prowadzili badania nad właściwościami przeciwcukrzycowymi wyciągów z czystka laurolistnego in vitro i in vivo.
Wykazali działanie hipoglikemiczne (czyli obniżające poziom cukru we krwi) oraz właściwości blokujące aktywność enzymów (α-glukozydazy i α-amylazy) trawiących polisacharydy do glukozy.
Czystek – właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe
Z internetu można się dowiedzieć, że „czystek blokuje wzrost wszystkich rodzajów wirusów, np. wirusa ptasiej grypy„, a także, że „niszczy wirusy jelitowe i opryszczki„. Do tej pory nie przeprowadzono badań, które potwierdzałyby właściwości przeciwwirusowe czystka. Jednak greccy naukowcy wykazali, że olejek eteryczny z liści czystka kreteńskiego wykazuje właściwości przeciwbakteryjne,¹ zarówno na bakterie Gram-dodatnie, jak i Gram-ujemne. Jednak były to jedynie badania in vitro.
Czystek ma także potencjalne właściwości przeciwbólowe.
Czystek na kaszel, katar, a nawet na raka
Czystek może mieć postać nie tylko herbaty, lecz także tabletki do ssania lub kapsułki. Wówczas ma pomóc w chorobach gardła i na kaszel. Z kolei herbata z czystka może być stosowna przy takich dolegliwościach jak:
WSTECZ