Niemcy celebrują Wielkanoc inaczej niż Polacy
Niemcy świętują Wielkanoc nieco inaczej niż Polacy, bardziej świecko. Jeśli zamierzasz wybrać się do Niemiec w czasie Świąt przeczytaj koniecznie, co Cię może zaskoczyć.
Poznaj niemieckie zwyczaje wielkanocne
Niemcy są krajem wielowyznaniowym i wielokulturowym. Dominującymi religiami są katolicyzm i ewangelicyzm. Święta Wielkanocne, czyli Osterfest są ważne w obu przypadkach i obchodzi się się w roku 2018 w dniach w 29.03 – 01.04. Wielkanoc jest zaraz po Bożym Narodzeniu, najważniejszym świętem w roku. Można odnaleźć wiele podobieństw do uroczystości polskich (dekoracje z jajkami pełnią tu główną rolę), lecz warto zauważyć, że święto zostało bardziej niż w Polsce zlaicyzowane i skomercjalizowane. Niemcy dużo pracując mało czasu poświęcają na przygotowanie świąt w domu. Dlatego wszelkie świąteczne atrybuty, łącznie z pisankami, figurkami zajęcy, gałązkami i rozmaitymi prezentami – które są wtedy obowiązkowe – można kupić gotowe w większości sklepów. Zając pojawił się w tradycji i dekoracjach wielkanocnych już w 17 wieku. Jego pochodzenie nie jest znane. Dzieci przygotowują w przedszkolach i szkołach koszyczek z jajeczkami wg własnych plastycznych kompozycji, wykonują prace plastyczne nawiązujące do zająca chowającego czekoladowe jajka w ogrodzie jak również z barankiem, który miejsce swoje w tej tradycji zawdzięcza chrześcijańskiej symbolice baranka – ofiary Chrystusa na krzyżu. Pomijając prace z dziećmi tradycja przygotowań świątecznych w domu zanika. Niemcy bardzo chętnie również spotykają się w tym czasie z rodziną i przyjaciółmi lub spędzają ten czas na wycieczkach. Święta kojarzą z wiosennym urlopem i wypoczynkiem.
Zajączek, czekoladowe jajka i kolorowe ogródki
Przygotowania do Wielkiego Tygodnia zaczynają się w niemieckich domach w ogródku. Właśnie on dekorowany jest gałązkami z mnóstwem świątecznych, kolorowych wydmuszek. Jeśli ktoś nie dysponuje takim miejscem ubarwia w ten sposób wazony z baziami, drzwi, okna oraz balkony. Niemcy starają się w ten sposób podkreślić czas budzącej się przyrody, życia oraz zbliżanie Świąt Wielkiej Nocy. Zajączek jest chyba najważniejsza postacią Świąt, która deklasuje kwestie wiary.
Wielki Piątek – święto męki pańskiej to dzień świąteczny w całych Niemczech nie tylko w katolickiej Bawarii. Zamknięte są wtedy nie tylko sklepy i restauracje a mini zakupy można zrobić tylko na stacjach benzynowych, lotniskach i dworcach ale panuje zakaz tańców i głośnej muzyki. Warto przypomnieć, żę w takich krajach jak Austria, Belgia, Luxemburg i Polska Wielki Piątek nie jest dniem świątecznym.
W niemieckiej tradycji katolickiej zaskakuje fakt, że potrawy święci się w nocy z Soboty na Niedzielę wielkanocną lub w Niedzielę rano, a nie jak w Polsce w Wielką Sobotę.
Wielka Niedziela, czyli Ostersonntag jest wyczekiwana przez milusińskich. Po obfitym śniadaniu udają się one na poszukiwanie głównie w ogródku ukrytych wcześniej przez naszego bohatera – zajączka, będącego wiosennym odpowiednikiem Świętego Mikołaja – a tak naprawdę przez rodziców słodkich upominków, czyli czekoladowych jajek i figurek zajączków oraz koszy pełnych słodyczy. Dorośli także obdarowują się drobnymi prezentami. W czasie Wielkanocy w wielu landach panują dwutygodniowe szkolne ferie wielkanocne. Jest to więc okazja do spotkań z rodziną, wizyt u dziadków lub z tego powodu krótkiego urlopu dla rodziców bez dzieci.
Są jednak także w Niemczech regiony, gdzie kultywuje się tradycję dekoracji jajek i organizuje wystawy i targi umożliwiające sprzedaż ręcznie robionych artystycznych pisanek i dekoracji także z barankiem wielkanocnym z wosku. Przykładem może być tu bawarski klasztor Benediktbeuern, gdzie w okresie przedwielkanocnym jest organizowana wystawa ręcznie malowanych jajek.
Oczywiście praktykowany jest w Niemczech Wielki Post. Tu jednak jest on rozumiany bardziej dowolnie. Każdy odmawia sobie tego co najbardziej lubi. Można więc pościć rezygnując z mięsa, słodyczy lub alkoholu. Najbardziej religijni katolicy odmawiają sobie spożywania jakiegokolwiek jedzenia od Piątku do Niedzieli Wielkanocnej. Gdy post się już kończy, w Wielką Niedzielę Niemcy także lubią suto zjeść. Do ulubionych dań spożywanych w Wielką Niedzielę Wielkanocną należą oprócz jagnięciny także zajęczyca i gęsina oraz kaczka.
Żródło:
https://www.mydwoje.pl/Poradnik/Wielkanoc-w-Niemczech
WSTECZ